مهارت مقابله با استرس

مهارت مقابله با استرس شامل شناخت استرس‏ های مختلف زندگی و تأثیر آن‏ها بر فرد است. زمانی که فرزندمان عوامل استرس‏زا را شناخت، آنگاه می‏تواند برای مقابله صحیح با آن عوامل و کاهش فشار روانی تلاش کند. این مهارت توسط آموزش‏دهندگان مجرب و مطلع ارائه می‏گردد، و آنان به کودک نحوه آرامش دادن به خود در شرایط استرس زا و راهکارهای عملی درست را می ‏آموزند.

 
در دنیای امروز، همواره با تغییرات مختلفی مواجه هستیم و هر تغییری میزانی از استرس را به ما وارد می‏کند. اگر میزان استرس بیش از حد و طولانی باشد، بر جسم، روان و زندگی ما تأثیر منفی خواهد گذاشت. جالب است بدانید که نه تنها وقایع منفی بلکه اتفاقات مثبت همچون ازدواج، بچه دار شدن و... نیز استرس‏زا هستند.

مقابله با استرس

اضطرابی که در موقعیت‏ های مختلف تجربه می‏ شود، دو گونه است:

1. استرس واقعی و عینی: یعنی شرایطی وجود دارد که به طور طبیعی اضطراب و نگرانی ایجاد می‏کند. البته این استرس کنترل شده سبب می‏گردد که ما حوادث را ارزیابی کرده و آمادگی مقابله با آن‏ها را پیدا کنیم مانند استرس کنترل شده برای تعیین شغل یا ازدواج.


2. استرس ذهنی و غیرواقعی: گاهی اضطراب ساخته ذهن، غیرواقعی و مشکل زاست و سبب آسیب جسمانی و روانی می‏گردد. در اینجاست که مهارت مقابله با استرس کمک کننده است.
 

مقابله با استرس مقابله با استرس  مقابله با استرس مقابله با استرس


علایم اضطراب منفی شامل موارد ذیل می‏گردد:

  • تپش قلب و بیماری‏ های قلبی
  • تندی نفس و اختلالات گفتاری
  • بی‏خوابی و اختلال خواب
  • تعریق مداوم بدن و تکرر ادرار
  • حواس پرتی، پرخاشگری و افسردگی و... .

 

آموزش کنترل استرس یک فرآیند سه بخشی است:

1. تشخیص نشانه‏ ها و علت استرس
2.آموزش مهارت‏ کنترل استرس. این مهارت با استفاده از ابزارهای گوناگونی چون نمایش، قصه گویی، نقاشی و ... به دانش آموز یاد داده می‏شود.
3. آموزش نحوه به کاربردن این مهارت‏ در موقعیت ‏های زندگی روزمره.
بنابراین میتوان نتیجه گرفت که استرس اجتناب ناپذیر است؛ یعنی همه افراد در معرض آن هستند و در شرایط مختلف آن را تجربه می‏کنند. اما آنچه که سبب تفاوت بین افراد می‏گردد نحوه مقابله آنان با استرس می‏باشد. در مقابله کارامد که فرد به خود و دیگری آسیبی نمی‏رساند، مهارت کنترل استرس به کار گرفته می‏شود و مانع از کاهش سلامت روان افراد شده و رضایت وشادی را به دنبال دارد.


 

منابع:
1. مهارت‏ های ده‏گانه زندگی، به نقل از سایت www.fekreno.org
2. مهارت‏ های ده‏گانه زندگی، تهیه شده توسط رحمان مهدی‏نژاد.
3. مهارت‏ های زندگی چیست؟، به نقل از سایت www.cpsyazd.ir
4. مهارت کنترل استرس، به نقل از سایت www.Migna.ir
5. راه مقابله با استرس چیست؟، به نقل از وبلاگ robabnaz.persianblog.ir